Günümüz teknolojisinde insanlar birbirleriyle bilgi paylaşımı yapmaktan kaçınıyorlar. Çünkü bilgi paylaşımı yapılması için gerekli ortam artık sanal alem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgi paylaşımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Buradaki bilgi kelimesinden neleri kastediyoruz? Öncelikle bilgi paylaşımı dediğimiz şey bilginin halk arasında insanlardan insanlara geçebilmesi olayıdır. Yani örneğin bir alanda uzmanlaşmak istiyorsunuz fakat elinizde yeterli derecede bilgi yok. Bu durumda ne yapmanız gerekecektir? İşte bu makalemizde de bunları tartışacağız ve sizlere bilgi paylaşımının nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Bilgi teknolojisi olarak günümüzde daha çok internet kullanılmaktadır. Gerçi internet üzerinden de mesajlaşma programları mevcut olsa da aslında bu işin büyük boyutunu internette yer alan ansiklopedik siteler görmektedir. Örneğin WikiPedia’da aradığımız her şeye kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Yine çeşitli bilgi ve paylaşım ansiklopedilerinde aradığımız tüm bilgilere ulaşabilmekteyiz. Bunlar haricinde merak ettiğimiz bir konu olursa zaten arama motorlarını kullanarak aradığımız bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmekteyiz.

Bilgi Paylaşımı Hakkında Genel Değerlendirme

Bilgi paylaşımı noktasında ikili bir ayrım yapmamız gerekmektedir. Bilgi paylaşımı yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birincisi bilgi paylaşımının pratik mi yoksa ezbere dayalı mı yapıldığıdır. Çünkü gerek internette gerekse yazılı kitaplarda bilgi paylaşımı daha çok teorik yani ezbere dayalı yöntemlerle gerçekleşmektedir. Örneğin yeni işe başlayan bir avukat nerede ne yapacağı noktasında tüm kitapları araştırsa da uygulamada karşılaşacağı şeyler kitaplarda yazılanlardan çok daha farklı olacaktır. İşte bu nedenle bilgi paylaşımında teorik bilgi önemliyken pratik bilgi ise ondan daha önemlidir.

Bilgi paylaşımının olması gereken yani normatif boyutta değerlendirmesini yapacak olursak insanlar birbirlerine bilgi aktarımını yaparken hiçbir maddi manevi menfaat düşünmeden anladıkları bilgiyi bir başkasına sadece yardımcı olabilmek amacıyla paylaşması gerekmektedir. Bu incelediğimiz şey normatif açıdan değerlendirilmesidir. Fakat günümüzde uygulanmakta olan sistem ise bilgi paylaşımının bir menfaat neticesinde gerçekleştirilmesidir. Bilgi paylaşımı nasıl olmalıdır? Bilgi paylaşımı yapılabilmesi için neler yapılmalıdır? Tüm bu sorulara içinizden bir yanıt verdiğinizi hissediyor gibiyiz. Kim bana yardımcı olursa ben de ona yardımcı olurum gibi bir düşünceye kapılmayın, çünkü en büyük zenginlik bilgi birikimidir. Kişinin maddi zenginliği ayrı, manevi zenginliği ayrıdır.

Her ne olursa olsun bilgi paylaşımı son derece büyük bir erdemdir. Bu nedenle sahip olmuş olduğunuz özel olmayan ve bir başkasının menfaatini zedelemeyecek olan bilgileri yani öğretici bilgileri mutlaka bir başka arkadaşınızla paylaşmalı ve bu şekilde bilginin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]