Kansere karşı korur: Brokoli, A, C, E vitamini ve karotin barındırıyor. Antioksidan bakımında da zengin olan bu sebze, hücreleri serbest radikallere karşı koruyor. Brokolinin tohumundan yeni çıkmış olan brokoli filizleri, diğer sebzelere göre 50 kat daha fazla sülforafan taşıyor. Sülforafan ise kanserli hücrelerin büyümesini engellemekle birlikte onları öldürebiliyor.

Sindirim sistemini temizler: Brokoli, güçlü yapısı ile vücuttaki istenmeyen kimyasalları ortadan kaldırır. Brokoli gibi doğal lifli besinler yiyecekleri tüketmek, bağırsak sağlığını destekler, kabızlığı önler. İnsülin duyarlılığını arttırır ve kolon kanseri riskini azaltır. Ayrıca bağışıklık sistemini korur ve iltihaplanmayı önler. Lif, safra ve dışkı yoluyla günlük toksin atılımını düzenler.

Kemik ve dişlerinin gelişimine fayda sağlar: K vitamini kaynağı olan brokoli, kemiklerin mineral yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynar. Bu vitamin, kalsiyumla birlikte dişlerinizi de korumanıza yardımcı olur.

Kalp dostudur: Kan damarlarını güçlü tutarak, kalp hastalıklarına karşı kalkan olur. Araştırmalara göre brokoli tüketimi, kalbin kan pompalama yeteneğini geliştiriyor. Ayrıca, lifli olduğu için kolesterol seviyelerini düzenler ve kalp krizlerini önler.

Kilo kaybına yardımcı olur: Brokoli, kalorisi düşük bir sebzedir. Eğer diyet yapıyorsanız, brokoli beslenme listenizin olmazsa olmazları arasında yer almalı. Aynı zamanda önemli bir lif kaynağı da olan brokoli, sizi uzun süre tok tutar.

Metabolizmayı hızlandırır: Brokoli, içindeki kalsiyum, lif ve C vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandırır.

Hamileler için çok faydalı: Hamilelik sırasında doğru beslenme, kadınların hayatında herhangi bir döneme göre çok daha önemlidir. Brokoli de hamile kadınların tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Hamile kadınlarda osteoporozun önlenmesine yardımcı olurken, bebeklerde ise beyin hasarını önler.

Dökülen saçları onarır: Saçları daha gür ve sağlıklı hale getiren brokoli, ayrıca stresi azaltan ve saç dökülmesine karşı mücadele eden iyi bir B vitamini kaynağıdır.

Göz sağlığını korur: Brokolide bulunan bileşik ve vitaminler göz sağlık için çok faydalıdır. Lutein ve zeaksantin yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının önlenmesi ile ilişkilidir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir. Brokoli vücutta A vitamini haline dönüştürülen beta-karoten içerir. Bu maddeler, gözlerin maküler dejenerasyonu ve kataraktlara karşı korunmasını sağlar. Yapılan bir araştırma brokoli’nin beta-karoten bakımından zengin içeriğinin Amyotrofik Lateral Sklerozun (ALS) hastalığına yakalanma olasılığını azalttığını göstermiştir.

Mide rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur: Brokoli, kabızlık tedavisinde etkili olan lif içerir. Kabızlık çoğu mide rahatsızlıklarının temel nedenidir. Lif, midenin neredeyse tüm bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Lif, tükettiğiniz yiyeceklere su ekler ve bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Brokoli ayrıca, iltihabı azaltarak mideyi yatıştırmaya yardımcı olan magnezyum ve vitaminler içerir.

www.konuv.com

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]