Toplumumuzda eğitime bakış açımız ne durumda? Eğitim hakkında ne düşünüyoruz? Çocuklarımızı eğitime teşvik ediyor muyuz? Bu soruların her biri gerçekten hem toplumsal sorunlarımızı dile getiren hem de cevaplanması gerekli olan sorulardır. Toplumun gelişiminde etkili olan bu ve benzeri sorular cevaplandırılmaz ise veya tartışılmaz ise eğitim konusunda maalesef bir çıkmaza gireriz.

Eğitim Seviyesi Nasıl Artar?

Toplumumuzda eğitime bakış açımız maalesef yetersizdir ve son sayımlara göre de eğitimli insan sayımız oldukça düşüktür. Gerek dünyada gerekse ülkemizde birçok küçük çocuk eğitime aç bir durumda büyümektedir. Belli bir yaştan sonra eğitime olan umudunu kaybedip ömür boyu okur-yazar olarak yaşamaktadır. Ancak günümüzde okur-yazar olmak yetmemektedir. Pozitif bilimler ve kültürel açıdan bilgi birikimli insan yetiştirmek gelecek açısından oldukça önemlidir.

Eğitimsiz insanlar maalesef ister istemez toplumun yapısını değiştirmekte ve eğitime bağlılığı azaltmaktadır. Bu konu sadece eğitime teşvikle alakalı bir konu olmayıp maalesef zamanında yeterince teşvik edilmiş ancak bir takım kişisel veya kurum kaynaklı sorunlardan dolayı insanlar eğitimi değersiz bir kavram gibi görüp hayatını ona göre değiştirme yoluna adım atmaktadır. Bu konu sadece o kişiye zarar veren bir durum değil toplumun oluşumuna zarar veren bir olgudur. Tabi ki bu ülkede ve dünyada her meslek grubuna ihtiyaç vardır. Ancak eğitimli ve gerekli kültürel birikime sahip olan, her tür meslek gruplarında çalışan kendi mesleğini küçük ve aşağılık göstermeyecek, her mesleğin kendine ait bir önemi ve konumu olduğunu unutmayacak ve unutturmayacak, kendi yaptığı mesleğe sahip çıkacak gerekli konularda akıl yürütmeye dayanarak bir çözüm yolları bulabilecek insanlara ihtiyaç vardır.

Ancak şu anki duruma bakacak olursak neredeyse herkes ne yazık ki mesleğini küçümsemekte, gerekli olan zamanlarda uzman bulunduğu bir konu üzerinde analitik düşünerek çözüm üretememekte ve mesleğine sahip çıkamamaktadır. Bizim bu durumdan kurtulmamız için belirttiğim gibi eğitim konusunda yeni nesillere doğru teşviki yapıp gerekli eğitimi vermek, yaşı ilerlemiş insanları yaygın eğitim kurumlarına yönlendirip kazanabildiğimiz kadar insanı kazanarak eğitim yüzdesini arttırmak, eğitimde en temel kuruma (aileye) inerek çocuğu koşullandırmadan sevdiği mesleğe yönlendirerek eğitime teşvik etmek gereklidir.

Eğitimde toplum için yapılacakları doğru bir şekilde değerlendirerek daha iyi tasarlayabilirsek ve toplumda üzerimize düşen görevi eğitim yönünde doğru kullanarak yaparsak. Bir şekilde ilerleme göstereceğimize eminim. Umarım toplum olarak bilinçleniriz ve toplu bir şekilde atılıma geçeriz. Umarım eğitim düzeyimizin gelişmesi artarak devam eder.

 

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]