KORONA AŞISI NE ZAMAN GELECEK ?

Herkesin merakla beklediği korona aşısı ile alakalı bilim kurulu toplantısında konuşma yapan Bakan Fahrettin KOCA ” Sözleşme yapılan aşının ilk kısmının Türkiye’ ye 11 Aralık’ tan sonra geleceği ifadelerini kullandı.” Aşılar ülkemize geldiğinde TİTCK ( Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ) tarafından incelemeler yapılacak; aşının güvenilirlik testlerinin olumlu çıkması ve ülkemiz standartlarına uygun olması durumunda en erken şekilde kullanılacağı ifadelerinde bulundu.

KİMLER KORONA AŞISI OLACAK ?

Bilim kurulu tarafından belirlenecek olan öncelikler ile aşı 4 aşamada aşılama yapılacak. Enfeksiyon kapma, olumsuz toplumsal etki riski, ölüm oranı gibi unsunlar göz önüne alınarak genel öncelikler belirlenecek.

  1. Aşamada ; Sağlık çalışanlarının yanı sıra, 65 yaş üstü yaşlılarımız, engelliler, koruma evleri gibi toplu ve kalabalık ortamlarda yaşamaz zorunda olan yetişkinler.
  2. Aşamada ; Yüksek riskli ortamlarda bulunan ve Kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı bulunan kişiler aşılanacak
  3. Aşamada ; 50 Yaş altı en az bir kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin yanı sıra ilk 2 aşamada yer almayan meslek çalışanları aşılanacak.
  4. Aşamada ; Bu 3 aşamaya dahil olmayan tüm bireyler aşılanacak.

    İfadeleri kullanıldı.

 

 

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]