Otizm spektrum bozukluğu ya da bilinen adıyla otizm erken çocukluk döneminde başlayan, ciddi bir gelişimsel bozukluktur. Genellikle, oturma, yürüme gibi motor becerilerin gelişiminde, boy ve kilo alımında bir sorun görülmemektedir. Otizmli çocukların dış görünüşleri diğer çocuklardan farklı değildir. Aksine güzel ve sağlıklı görünen çocuklardır. Bazılarının baş çevresi büyük olabilir. Asıl sorun, sosyal etkileşime, iletişime zarar veren, sınırlı ilgi alanlarına ve tekrarlanan hareketlere yol açan davranışlarının bulunmasıdır. Bazen belirtiler 1 yaşından önce başlarken, bazılarında normal psiko-sosyal gelişme olup “mama, baba” gibi ilk kelimeler söylendikten sonra gelişimde gerileme, duraksama fark edilebilir.

Otizm Nedenleri Nelerdir ?

Otizm Genetik ve bazı çevresel faktörler (doğum komplikasyonları, viral enfeksiyonlar ve çevre kirliliği) otizm sebebi olarak gösterilmiş ancak henüz kesin olarak ispatlanmamıştır. Otizm kesin nedeni günümüze kadar yapılan araştırmalar neticesinde henüz bulunamamıştır. Beyin fonksiyonlarını ve hücre iletişimlerini bozan, nadir de olsa bazı genetik, nörometabolik hastalıklarda veya epilepsi gibi durumlarda otizm bulgularının görüldüğü bilinmektedir.

Otizm Belirtileri Nelerdir ?

 

Yukarıdaki görselde kısaca belirtmiş olduğumuz belirtiler küçük  bir çocuğun umursamazlığı mı yoksa iletişim konusundaki isteksizliği mi olduğuna karar verilmesi zordur. Konuşma gecikmesi birçok sağlıklı çocukta da görülebilmektedir. Çocuğun bazen belirtileri gösterirken bazen de sağlıklı gelişiyor gibi davranması ailenin kafasını karıştırabilir. Otizm bir spektrum bozukluğu olarak adlandırılması tam da bu yüzdendir. Hafiften ağıra doğru olan belirti şiddetleri; sağlıklı ama yavaş gelişen çocukla, ağır nöro psikolojik hastalık arasında bir yelpaze oluşturur. Uyku, besin seçme gibi zorluklar sıklıkla bulunabilir.

Otizm Tanısı Hangi Doktor Tarafından Konulur ?

Otizm tanısı koyabilecek uzmanlar çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanları, çocuk nörolojisi uzmanları ve çocuk psikologlarıdır. Çocuk ergen ruh sağlığı uzmanları, otizmi tanır ve tedavi sürecini yürütür. Çocuk nörologları da otizm değerlendirilmesi yapabilir ancak otizm dışında farklı sorunlar varsa bu sorunlara yönelik tetkikler ve tedavi süreçlerini yürütebilirler. Eğer çocuğunuzda otizm olduğunu düşünüyorsanız Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerine başvurabilirsiniz.

Her Otizmli Çocuk Üstün Zekalı mıdır?

Otizmli çocukların birçoğunda zekayı değerlendirmek kolay olmamaktadır. Erken okuma, harfleri ve rakamları ezberleme durumu ile güçlü hafıza belirtileri olabilir. Zekayı problem çözme becerisi ve uyum kapasitesi olarak tanımlarsak farklı düzeylerde zorlukları olduğu görülmektedir.

 

Her Otizmli Çocuk Üstün Yetenekli midir ? 

Otizmli bireylerin nadir bir kısmında güçlü bir hafıza, müzik gibi üstün yetenekler olsa da, genellikle uyum ve problem çözme sorunları vardır.

Otizm İlaci Var mıdır ? 

Otizmdeki tek tedavi, erken teşhisle birlikte erken ve yoğun eğitimdir. İlaçlar ana belirtileri düzeltmez ancak otizmde eşlik eden sorunları çözmek için kullanılabilir.

Otizm’ in Bir Diyeti Var mıdır ? 

Otizm diyetle düzelen bir problem değildir. Dolayısıyla otizm diyeti yoktur. Metabolik problemler varsa buna yönelik tedaviler ve diyetler kullanılır.

Otizm Bulaşıcı mıdır ?

Otizm kişiden kişiye geçen bir sorun değildir. Yani otizm bulaşıcı değildir

Otizm kısa süren bir eğitimle geçebilir mi?

Otizm bir ömür süren, eğitimlerle desteklenmesi gereken bir sorundur. Yoğun ve uzun bir eğitim süreci gerektirmektedir.

www.konuv.com

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]