11 Ayın Sultanı Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilirliği çok önemlidir. Gencinden yaşlısına 11 ay zamansız şekilde yenilen yemek ve içeceklerin 1 ayda düzene girmesi kişi metabolizmasının alışkın olduğu bir durum değildir. Bu mübarek ayda ibadetlerimizi gerçekleştirir iken sağlığımızı korumamız gerekmektedir. Peki Bunu nasıl yapabiliriz.

RAMAZAN AYINDAN NASIL BESLENMELİYİZ ?

Günde 3 ve daha fazla öğün yiyen bir kişinin ramazan ayı nedeniyle yaklaşık 16 saat aç kalarak ortalama 2 ve daha fazla öğün atladığını düşündüğümüzde ortaya çıkan açlık, kan şekerinin düşmesine ve bunun neticesinde kişinin yorgun hissetmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu durumlar göz önüne alınarak mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahurda hafif ve doyurucu şeyler yenmeli, bol bol sıvı tüketilmedir.

SAHURDA NE YEMELİYİZ

Sahurda mümkün oldukça hamur, kızartma, tuzlu ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine daha yoğurt, peynir, yumurta, süt, çorba gibi hafif yiyecekler tercih edilmeli mümkün oldukça tahıllı ürünler tüketilmelidir. Salata, zeytin yağlı yemeklerde hem doyuruculuk sağlar hemde metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olurlar.

İFTARDA NE YEMELİYİZ

Tüm gün aç kalan mideyi doldurmak için iftar sofraları dolar taşar. Günlük yiyecek miktarımızın 2 – 3 katıyla donattığımız masalarda ezan okunmasıyla bir hücum durumu söz konusu olur. Bunun asıl sebebi gün içerisinde aç kaldığımızda düşen kan şekerimizdir. İşte burada en büyük yapılan hata yiyeceklerin hizli ve çok büyük miktarlarda tüketilmesidir. Çok hızlı yemek yemek mide tarafından sindirilemeyeceği gibi, büyük büyük yutulan lokmalarda kilo olarak yerlerini alacaktır. Ayrıca hızlı yemek yemek anlık kan şekerini yükselteceği için sağlık açıcından da büyük risk taşımaktadır.

İftarda da sahurda olduğu gibi hafif yiyecekler tüketilmelidir. Su ile açılan oruç sonrasında 1 tabak çorba içilmeli bir 10 dakika ara verilip sonra ana yemeğe geçilmelidir. Ana yemekte mümkün olduğunca sindirilmesi kolay şeyler tüketilmelidir. Yemek sonrası mutlaka yürüyüşe çıkılmalı bol bol sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

Ramazan ayında Vücudumuzun dirençli olması olması için bol bol Vitamin Kaynakları tüketilmelidir. Bunun için hangi besinde hangi vitaminlerin bulunduğunu öğrenebileceğiniz yazımızı,

Mutlaka Okuyun :  Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur ?

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]