Türkiye’ de son yıllarda giderek yaygınlaşan e-ticaret sistemleri korona nedeniyle ping yapmış şekildeler. Kişilerin günlük yiyecek ihtiyaçlarına kadar karşılayan bu sistemlerde pandemi döneminde evlere kadar hizmet sağlanması bu durumu iyice hızlandırmış gibi görünüyor. E-ticaret sektörü ülkemizde gelişmekte olarak bilinse de bu sektörde öncü olarak geçen 8 firmanın iş hacmi ve istikrarlı bir ivme ile artmaya devam ediyor.

Avantajları

E-ticaret sistemlerinde fiziksel mağazalara göre gider çok daha az olduğu için pek çok toptan ve perakende markası işlerini e-ticaret üzerinden sürmeye daha sıcak bakıyorlar. Büyük kentlerdeki astronomik kiralar firmaların bulundukları bölgedeki satış rakamları ile bellerini bükerken e-ticaret mağazaları sayesinde milyonlarca kişiye ulaşıp 24 saat online satış yapabiliyorlar.  Fiziksel mağazalara göre çok daha az personel ile daha yüksek cirolar yakalayabiliyorlar.

Peki Kim Bu En İyi 7 Firma

 

1. Hepsiburada ;

1998 yılından beri ülkemizde birçok kategoride faaliyet gösteren Hepsiburada, 2011 ile 2013 yılları arasında en sevilen marka, 2013 yılında da en iyi e-ticaret şirketi seçilmiştir.

2. Sahibinden ;

1999 yılında kurulan ve diğer e-ticaret sistemlerinin aksine gayrimenkul, araç satışı, alışveriş ürünleri ve hizmet sektörlerinde ilan usulü faaliyet gösteren platform en iyiler arasındaki yerini alıyor. Sitede üyelik ve 1 adet ilan hizmeti ücretsiz olarak sunuluyor.

3. Gittigidiyor ;

2001 yılında kurulan bu site , sıfır risk sistemi ile en başarılı online e-ticaret platformları arasında yerini alıyor. Firmaların E-dükkan kiralayarak satış yapmasına imkan sunan platformda 4 binin üzerinde kategoride binlerce ürünü bulmak mümkün

4. YemekSepeti ;

2001 yılında hizmet vermeye başlayan yemek sepeti kişilerin online olarak yemek siparişine olanak sunmakta. Şirket 2009 yılında yurt dışı pazarına açılmakla beraber, 2010  yılında da mobil e-ticaret ile cep telefonlarımıza girmeyi başardı. Şirket ayrıca 2015 yılında 589 milyon dolarak satılarak Türkiye’ deki en büyük internet platformu satışını gerçekleştirmiş oldu.

5. Trendyol ;

2010 yılında faaliyete giren firma ilk etapda 45 çalışanı ile hizmet vermekte iken şuan binlerce çalışanı ile binlerce kategori milyonlarca üründe  hizmet vermeye devam ediyor. Trendyol günümüzde en çok yabancı yatırım şirketinden yatırım alarak başarılı bir girişim şirketi olarak en iyiler arasındaki yerini alıyor.

6. N11 ;

2013 yılında Doğuş planet firması tarafından kurulan bu platform gittigidiyor ile aynı mantıkta çalışmakta. 2014 yılında kayıtlı 4 milyon üyesi bulunan “N11” oluşum tarihi itibari ile yeni olsada pek çok ödül alarak en iyiler arasındaki yerini alıyor.

7. Migros Sanal Market ;

Online gıda satış platformunun öncesi Migros Sanal Marketler Türkiye’ deki en yaygın ticaret ağına sahiptir. Pandemi sürecinde kapıya kadar hizmet politikasıyla müşteri portföyünü katlayan firma yapılan anketler sonucunda 25-45 yaş çalışan tüketicilerin en sık kullandığı platform olma özelliğine sahip.

www.konuv.com

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]